• info@nurpeyzaj.com
 • 0544 4 855 855
 • Anasayfa Faydalı Bilgiler
  Havuç Çorbası
  Malzemeler
  Yemeğin Tarifi
  Havuçların üzerlerini iyice kazıyıp yıkadıktan sonra küçük küpler halinde doğrayın ve havuçları iyice yumuşayana kadar haşlayın. Suyunu saklayıp, kevgirle havuçları alıp, iyice ezin. Sakladığınız suyun içine ezilmiş havuçları ekleyin. Diğer yandan bir tavada margarini eritin. İçine boza kıvamında sulandırdığınız patates nişastasını dökün. Karıştırarak pişirin. Pişirdiğiniz nişastayı çorbanın üzerine yavaş yavaş ilave edin. Tuzunu, biberini ilave edip ağır ateşte kaynamaya bırakın. Servis yapmadan önce yumurtaları çırpıp terbiyesini yapın ve servise sunun. Dilerseniz üzerine maydanoz serpin.
  Havuçlu Pilav
  Malzemeler

  Yemeğin Tarifi
  Pirinç bir saat önceden sıcak tuzlu suya konarak bekletilir. Diğer taraftan havuç rendelenir ve eritilen tereyağının içinde kavrulur. Bekletilen pirinç süzüldükten sonra teflon tencerede kavrulmuş havuçların içine konulur. Üstüne tuz, şeker, bulyon eklenir ve 5 dakika daha kavrulur. 2 bardak su eklenerek kısık ateşte pişirilir. Tahmini pişme süresi 10-12 dakikadır. En az on dakika da altı kapatılarak demlenmelidir.
  Havuçlu Duvak Pilavı
  Malzemeler

  Yemeğin Tarifi
  Pirinçler yıkanıp tuzlu sıcak suda en az yarım saat bekletilir; suyu süzülüp tekrar yıkanır. Tereyağı ve sıvı yağ bir tencerede ısıtılır. Pirinçler eklenip şeffaflaşıncaya kadar kavrulur. Sıcak su ve Maggi et bulyon eklenip tuzu ayarlanır, kısık ateşte pişmeye bırakılır. Bademler sıcak suda bekletilip iç kabukları soyulur ve kurulanır. Bir tavaya çok az sıvı yağ alınıp bedemler renk değiştirinceye kadar kavrulur ve tavadan alınır. Aynı tavaya yemeklik doğranmış soğan eklenip pembeleşinceye kadar kavrulur. Kıyma eklenip suyunu bırakıp çekinceye kadar kavrulur. Tuz, karabiber,yenibahar, kıyılmış maydanoz ve kavrulmuş bademler eklenip karıştırılır.

  Havuçlar kibrit çöpü şeklinde doğranıp çok az sıvı yağ ile yumuşayıncaya kadarpişirilir, tuzu ayarlanır. Uygun bir kalıba hazırlanan kıymalı harç yaylır, üzerine havuçlar yayıldıktan sonar pilav dökülüp kaşıkla bastırılır. Servis tabağına ters çevrilir.